blog

 

Mať kontrolu nad zadkom koňa je veľmi dôležitý základ pri výcviku koňa. Ak vám kôň ukáže "DVE OČI" je vždy lepšie, ako keď vám kôň ukáže zadok. Ustúpenie zadku je dôležitý základ, ktorý by mal každý kôň ovládať. Pretože ak vám kôň namiesto očí ukáže svoj zadok, je to prejav nerešpektovania a môže to byť veľmi nebezpečné.

Naučiť koňa ustúpiť od tlaku pre ustúpenie predku je veľmi nápomocné nielen pri vodení koňa, ale aj pri ďalšej práci v sedle. Najprv je potrebné koňa naučiť základ a to je ako má odpovedať na tlak, ktorý je vyvinutý na jeho rameno. Keď toto kôň pochopí, môžeme ho začať učiť prekrok. Na videu uvidíte presne ako začínam tento cvik...

Na prácu zo zeme je lepšie používať povrazovú ohlávku. Pretože stajňová ohlávka je jemnejšia a kôň pri práci na lonži má tendenciu sa do ohlávky opierať, čo nám sťažuje celú prácu s koňom. Tiež je efektívnejšie používať ťažšie dlhšie vodítko, ktoré prenesie tlak do ohlávky a nám veľmi uľahčí celý tréning. Ako predĺženú ruku je nám veľmi nápomocné...

Vo videu vám ukážem, ako učím koňa podať mi nohu a ako ho na tento akt pripravujem. Vieme, že kone si na nohy nenechajú siahnuť, pokiaľ nemáme ich rešpekt a dôveru.

Ako prvý základný cvik, kde koňa pripravujeme na nastúpenie do vozíka a nie len to, tento cvik budeme využívať aj pri posielaní koňa, aby prešiel cez dvere a iné. Dôležité je koňa naučiť prejsť cez úzke priestory. Kone sa cez takéto priestory boja prejsť a preto je dôležité im ukázať, že to nie je žiadna veda.

Vodenie koňa môže byť niekedy dosť nebezpečné, pokiaľ koňa nenaučíme ako by mal vedľa nás kráčať.

Práca zo zeme

23.02.2018

Vo videu vám názorne ukazujem, ako pracovať s koňom v kruhovej ohrade i keď v tomto videu pracujem vo štvorci, pretože na ranči kruhovú ohradu nemáme. ďalej vo videu môžete vidieť aj základné cviky zo zeme ako sú: obrat koňa na lonži, cúvanie koňa, posielanie.