blog

 

Vo videu vám ukážem ako učím koňa SIDE PASS - bočný chod zo zeme. Uvidíte dva spôsoby. Prvý je pre koňa jednoduchší a druhý je trošku náročnejší.

Cvičenie, ktoré pomôže prehĺbiť rešpekt koňa. Toto cvičenie je už trošku náročnejšie a je vhodné s ním začať, keď má kôň za sebou základnú prácu v kruhovej ohrade, chápe náš osobný priestor, vie pracovať na lonžke, zvláda ustúpenie zadkom, ustúpenie predkom a chápe obrat.

Zastavenie na jednu oťaž. Keď si prvý krát sadneme na koňa, je jedna najdôležitejšia vec, ktorú sa musíme naučiť ako prvé a to zastaviť koňa, keď stratíme nad ním kontrolu. Najprv sa učíme pracovať s oťažami v stoji koňa, potom v kroku, potom v kluse a nakoniec v cvale.

Mať kontrolu nad zadkom koňa je veľmi dôležitý základ pri výcviku koňa. Ak vám kôň ukáže "DVE OČI" je vždy lepšie, ako keď vám kôň ukáže zadok. Ustúpenie zadku je dôležitý základ, ktorý by mal každý kôň ovládať. Pretože ak vám kôň namiesto očí ukáže svoj zadok, je to prejav nerešpektovania a môže to byť veľmi nebezpečné.

Naučiť koňa ustúpiť od tlaku pre ustúpenie predku je veľmi nápomocné nielen pri vodení koňa, ale aj pri ďalšej práci v sedle. Najprv je potrebné koňa naučiť základ a to je ako má odpovedať na tlak, ktorý je vyvinutý na jeho rameno. Keď toto kôň pochopí, môžeme ho začať učiť prekrok. Na videu uvidíte presne ako začínam tento cvik...